Dekorativní štuky jsou ozdobou klasických interiérů převážně historických domů, v nichž chtějí jejich majitelé podtrhnout ducha starých dob a cítění jejich stavitelů pro estetiku a krásu. Byla by škoda historické štuky nahradit moderními hladkými nátěry …

 

Benátský štuk – nádhera i praktičnost

Benátský štuk

Naši štukatéři provádějí dekorativní malby a štuky mnoha druhů. Jedněmi z nejoblíbenějších dekorativních štuků jsou benátské štuky. Benátským štukem jsou vyzdobeny četné renesanční paláce, ale i domy bohatých městských občanů, vyznávajících obdiv k historickému italskému umění.

Historie benátských štuků sahá až do starověku, kdy se uplatňoval především v domech bohatých měšťanů Říše římské. Za doby renesance se těšil největší oblibě v Itálii, kde jej prosazoval benátský architekt Andrea Palladio. Od něj pak přejaly tyto zeminy název štuk benátský.

  Co je to benátský štuk

Není to nic jiného než na dřevě vypálené bažinné vápno s příměsí barviv, kterými jsou drcené nerosty a horniny – nejčastěji mramor různých odstínů. Správné dávkování a původ přísad je výrobním tajemstvím výrobců, o které se přirozeně neradi dělí.

 

 Benátský štuk najde uplatnění v mnoha typech interiérů

Benátské štuky vynikají nejen krásou, ale i jednoduchostí s rychlostí aplikace na nejrůznější podklady. Nabízejí se v několika odstínech. Používá se pro reprezentativní kancelářské a administrativní budovy, hotely, banky, restaurace, bary, haly, rodinné domy, byty, koupelny, kuchyně, schodiště, obchody, prodejny. Všude tam, kde investor požaduje, aby interiéry působily dojmem luxusu a výjimečnosti.

Benátský štuk je ale bez problémů možné aplikovat v každé domácnosti, kde bude dobře zdobit kuchyň, koupelnu a v jiném odstínu třeba i obývací pokoj. Všude tam ocení obyvatelé interiéru jeho praktické stránky – především snadnou údržbu, omyvatelnost, odolnost proti prachu.

Benátský štuk může do jisté míry nahradit keramické obklady – snadno však kopíruje jakýkoli tvar zdiva. Narozdíl od skutečného kamene však benátský štuk nezatěžuje svojí váhou nosnou konstrukci objektů. V případě nanesení ochranné vrstvy z vosku lze ho aplikovat i v místech se zvýšenou vlhkostí – koupelna, bazének, sauna.

 

Výhody benátských štuků

  • Velký výběr barev daný mícháním odstínů přírodních barviv
  • Omyvatelnost
  • Odolnost proti vlhkosti
  • Ekologičnost (čistě přírodní materiál)
  • Prodyšnost
  • Rychlost aplikace na zdivo

Díky velkému výběru materiálů a odstínů lze pomocí různých technik nanášení docílit velmi neobvyklých efektů – pravý kámen, mramorové povrchy, složitější kresby žilkováním, ale i povrchy s vysokým leskem či starým zašlým vzhledem.

 

 

Navrhneme Vám termín a kalkulaci štukatérských  prací

 

 

 

 

 

Zhotovíme kvalitní štuky kdekoli v České a Slovenské republice

(klikněte na nejbližší štukatérství … )