Přetextovat : 

 

 Působení barev

Aby prostředí v němž žijeme na nás působylo co nejpříznivěji, musí být nejen dobře a účelně vybudováno, ale i barevně dokončeno. Vhodná volba barev souvisí s architektonickým řešením prostoru.

 


Barva jako pojem fyzikální

Výchozí barvy pro tónování barev a pro páci s hmotnými materiály jsou červená, žlutá a modrá. Tyto základní (primární)barvy nelze připravit hmotovým míšením.

Z těchto tří zálladních barev lze připravit vzájemným míšením, tónováním smíšené barvy 1. stupně, kterým říkáme podvojné. Typické podvojné barvy jsou ve středu obou primárních barev:

červená + žlutá = oranžová

červená + modrá = fialová

žlutá + modrá = zelená

Ze základních a smíšených barev 1. stupně (podvojných) lze sestavit řadu podobnou spektrálnímu pruhu nebo také barevný kruh, na němž můžeme vyhledávat protilehlé barvy dopl??kové, dvojice největších kontrastů. Smíšením barev podvojných vznikají barvy podtrojné(smíšené barvy 2. stupně).

oranžová + fialová = červenohnědá

fialová + zelená = modrošedá

zelená + oranžová = okrová

Stejně jako barvy základní nelze vyrobit míšením ani barvu bílou a černou.

Barevný kruh uspořádal německý badatel Wilhelm Ostwald, nositel Nobelovy ceny za teorii o barvách. Použil spektrum pouze k spojení jednotlivých barev a doplnil kruh o purpurový tón, který se ve spektru nevyskytuje.

 


Psychologické a estetické působení barvy

V barevně nevyváženém prostoru člověka podvědomě něco ruší, aniž si uvědomuje, že je to přímým důsledkem nevhodné barevné kombinace.

Zhlediska působení jednotlivých barev na člověka můžeme barvy rozdělit na barvy teplé a studené.

Barvy teplé – žlutá, žlutooranžová, sytě oranžová, červenooranžová, sytě červená a jejich odstíny.Tyto barvy vyvolávají dojem tepla, působí živě, povzbuzují až vzrušují. Jsou aktivní a dynamické, podněcují k činnosti a působí krátkodobě zvýšení či vystup??ování výkonu.

Barvy studenénapř. zelená, modrozelená, modrofialová, fialová. Jejich vhodné odstíny vyvolávají dojem chladu, uklid??ují, poskytují úlevu zraku. Jsou pasivní a podporují duševní soustředění a udržení stálého výkonu.

Temné barevné odstíny působí těžkým dojmem, tlumí odrazivost světla v prostoru. Těchto odstínů se proto používá velmi zřídka. Syté, chromatické barvy působí výrazně na cit, náladu a oživují prostor. Málo syté, lomené, polosyté barvy vyvažují barevně prostor, uklid??ují a vyvolávají kontrasty mezi barevnými plochami.

Při vnímání barevných sestav vedle sebe vzniká dojem plastičnosti. Odstíny žluté, oranžové a červené se vedle modrých zdají oku blíže. Zelený tón vystupuje před modrým. Tmavé odstíny ustupují za jasnými. plochy pozlacené nebo postříbřené výrazně vystupují, tím nápadněji, čím je podklad tmavší. Bílá a černá slouží k zesvětlování a ztmavování barev. Chromatické barvy lomené šedou působí příjemněji než syté barvy namýchané ze základních barev.